Chcesz stworzyć piękny ogród na swoim balkonie? Zobacz, jaki doniczki i skrzynki najlepiej będą nadawały się do tego celu!

Na balkonie można zasadzić wiele pięknych roślin i stworzyć swoją zieloną enklawę w centrum miasta. Wypełniony roślinami balkon może być też efektowną ozdobą domu jednorodzinnego. Duże znaczenie ma wtedy dobranie właściwych donic na rośliny. Na co patrzeć przy ich kupnie? W doborze odpowiednich doniczek i skrzynek pomaga Centrum Ogrodnicze Niemczewscy z miejscowości Zielonki koło Krakowa – https://niemczewscy.pl/oferta/artykuly-ogrodnicze/.

Jakie rośliny można posadzić na balkonie?

Istnieje wiele roślin, które można z powodzeniem uprawiać na balkonie. Doskonałym pomysłem może być posadzenie na nim poniższych typów roślin:

  • Zioła – na balkonie uprawiać można między innymi takie rośliny jak bazylia, pietruszka, tymianek i szczypiorek. Są łatwe w pielęgnacji i przydadzą się podczas przygotowywania wielu potraw.
  • Kwiaty – wiele rodzajów kwiatów, w tym pelargonie, petunie, aksamitki, bratki i nagietki, można uprawiać w doniczkach na balkonie.
  • Pomidory – pomidory czereśniowe i inne małe odmiany można uprawiać w większych doniczkach lub wiszących koszach na nasłonecznionym balkonie.
  • Owoce – na balkonie można również uprawiać maliny czy truskawki w skrzynkach i donicach. Dostępne są też odmiany wiszące.

Warto pamiętać o tym, że rośliny powinno się dobierać w zależności od nasłonecznienia i ekspozycji na wiatr, a także dostępnej przestrzeni na balkonie – przypomina pracownik z Centrum https://niemczewscy.pl/oferta/artykuly-ogrodnicze/.

Jak dobrać doniczki i skrzynki na balkon?

Wybierając doniczki na balkon, trzeba uwzględnić wiele czynników, między innymi wielkość i styl balkonu, rodzaj roślin, ilość światła słonecznego oraz własne preferencje. Oto najważniejsze czynniki, o których trzeba pamiętać:

Wielkość doniczek

Należy wybrać donice odpowiednie do wielkości balkonu oraz do rodzaju uprawianych w nich roślin. Jeśli balkon jest mały, można również zdecydować się na zastosowanie wiszących koszy doniczek, aby zmaksymalizować przestrzeń.

Materiał donic

Doniczki przeznaczone na balkon mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z terakoty, szkliwionej ceramiki, plastiku czy metalu. Każdy materiał ma swoje zalety i wady. Przykładowo doniczki terakotowe są porowate i mogą pomóc regulować wilgotność gleby, a plastikowe są lekkie i trwałe, ale mogą nie być tak estetyczne. Duży wybór doniczek czeka w Centrum Ogrodniczym https://niemczewscy.pl/oferta/artykuly-ogrodnicze/.

Styl doniczki

Warto wybrać donice pasujące do stylu balkonu i domu. W przypadku nowoczesnych aranżacji strzałem w dziesiątkę będzie zastosowanie eleganckich, minimalistycznych donic. Z kolei tradycyjny balkon lepiej będzie wyglądać z doniczkami ceramicznymi, terakotowymi.

Drenaż doniczek

Doniczki powinny być wyposażone w otwory drenażowe, aby zapobiec gromadzeniu się wody i gniciu roślin.

Sposób montażu doniczek wiszących

Również duże znaczenie ma uwzględnienie sposobu montażu doniczek widzących, które nakładane są na poręcz balkonową albo zwieszane są z haka przewierconego do stropu albo ściany.

Komentarze

Dodaj komentarz